سه قدم مهم والورده برای حفظ بارسلونا به عنوان مدعی اول قهرمانی

شنبه شب از ساعت ۲۲:۱۵ بارسلونا در یک بازی حساس به مصاف سویا خواهد رفت.

اندلسی ها این شانس را دارند بعد از بازی با بارسلونا در نیوکمپ دوباره به صدر جدول برگردند ( با توجه به برد آلاوس در اولین بازی هفته نهم که آلاوس را به صدر جدول لالیگا برد).

بارسلونایی ها هم اکنون با یک امتیاز کمتر از سویا در مکان سوم جدول هستند و البته به دلیل موقعیت متزلزل والورده با توجه به نتایج اخیر به آب و آتش خواهند زد تا به رتبه اول جدول لالیگا برگردند.

تساوی با بیلبائو، والنسیا و حتا خیرونا در کنار باخت غیرقابل پیش بینی به لگانس هیچ کدام انتظارات بالای هوادران را برآورده نمی کنند.این را هم باید در نظر گرفت قبل از شروع بازی با سویا ممکن است اتلتیکو و رئال مادرید هم در جدول لالیگا بالاتر از بارسلونا قرار بگیرند (با توجه به بازی های ساده تری که دارند چندان دور از ذهن هم نیست).

Image result for Ernesto Valverde

حالا سه راه حل پیش روی والورده برای فرار از بحران حال حاضر را بررسی می کنیم :

یک : سیستم بازی ۴-۴-۱-۱

بارسلونا به طور معمول بازی های  خانگی اش را با سیستم ۴-۳-۳ آغاز می کند.اما ترکیب کردن قابلیت های مسی با این سیستم ساده نیست.

پست تخصصی مسی وینگر راست است، اما او همه جا بازی میکند و برای نتیجه گرفتن بارسلونا باید این اتفاق بیفتد، همین عامل ضد حمله های حریفان بارسلوناست، مسی وقتی به سمت میانه زمین حرکت می کند راکتیچ از او حمایت می کند و فیلیپ کوتینهو هم جلو می کشد.در نتیجه بوسکتس در میانه زمین تنهاست و این موقعیت را برای ضد حمله حریف محیا میکند.

به همین دلیل است که والورده در مقابل تاتنهام و والنسیا بازی را با سیستم ۴-۴-۱-۱ آغاز کرد.این سیستم باعث تثبیت میانه زمین بارسلونا خواهد شد و احتمالا با این روش می تواند در مقابل سویا هم به نتیجه برسد.هر چند ممکن است عطش بردن سرمربی تحت فشار بارسلونا را به استفاده از سیستم های دیگر ترغیب کند.به هرحال مدیریت ضد حملات کلید موفقیت سیستم مورد استفاده بارسلونا خواهد بود.

اگر بارسلونا می خواهد به سرنوشت رئال مادرید در مقابل سویا دچار نشود اولا باید جلوی انتقال دفاع به حمله سویا را با مهره هایی مثل بوسکتس، راکتیچ و آتور بگیرد و بعد سعی کند حرکات میانه زمین مسی آسیبی به عملکرد دفاعی تیم وارد نکند تا با تکیه به خلاقیت مسی در یک سیستم نتیجه گرا موفق به شکست سویا شود.

دو : مدیریت لوییز سوارز

یکی دیگر از مزیت های سیستم ۴-۴-۱-۱ برای بارسلونا نزدیک بودن مسی به سوارز است.

فرم نه چندان ایده آل سوارز یکی دیگر از دلایل نتایج ضعیف بارسلونا در این فصل است.همین یکی دیگر از دلایل نگرانی والورده است.

زمانی که تمام کننده تیم به مهره ای غیر مفید تبدیل شده باشد جریان مثبت بازی بارسلونا نیز خنثی خواهد شد.آمار هم می گوید به غیر از بازی با والنسیا سوارز عملکرد خوبی در بازی های اخیر بارسلونا در لالیگا نداشته، واضح است عدم گل زنی سوارز در موقعیت هایی که برای او ساخته می شود یکی از دلایل اصلی امتیازات از دست رفته بارساست.

 

در حملاتی که از کناره ها برای سوارز محیا می شود او احتمالا در یک موقعیت اشتباه قرار گرفته یا با انتخاب اشتباه و لمس اولیه ضعیف باعث از بین رفتن حملات می شود.

ارنستو والورده تنها کسی است که می تواند دوباره به شکوفایی سوارز کمک کند؛ بارسا سه بازی بسیار حساس در پیش رو دارد، بازی همین امروز با سویا، بازی با اینتر در لیگ قهرمانان و سپس الکلاسیکو، به نظر می رسد سوارز نمی تواند در هر سه بازی به صورت کامل بازی کند.و اگر والورده این قصد را داشته باشد سوارز در بازی با اینتر کاملا خسته خواهد شد.در حقیقت شاید سوارز تنها توانایی دو بازی با علمکرد صد در صد خودش را داشته باشد.

اما کدام دو بازی؟ این تصمیمی است که والورده باید بگیرد، شاید یک ساعت بازی سوارز در مقابل سویا، نیمکت نشینی در مقابل اینتر و بازی کامل در مقابل رئال مادرید بهترین تصمیم برای والورده باشد.


انتخاب های زیادی برای کادر فنی وجود دارد، اما والورده باید قبول کند سوارز توانایی عملکرد مثبت در سه بازی سخت هشت روزه را ندارد.به هرحال سرمربی بارسلونا می تواند در صورت تداوم عملکرد نامطلوب ستاره اروگوئه ای او را نیمکت نشین کرده تا از نفرات دیگر بهره بگیرد.

سه : استفاده از دمبله و مالکوم

بارسلونا سرعت لازم را ندارد، بهترین بازیکنان این تیم سریع نیستند و در واقع تنها پنج بازیکن واقعا سریع در ترکیب تیم قرار دارند که از بین آن ها جوردی آلبا و نلسون سمدو فول بک هستند.فیلیپ کوتینهو هم در میانه زمین از سرعت خوبی برخوردار است، پس گزینه های حمله برای بارسلونا دمبله و مالکوم خواهند بود.اتفاقا والورده به طرز عجیبی برای استفاده نکردن از این دو بازیکن اصرار زیادی دارد.


دمبله در هفته های آغازین پنج گل برای بارسلونا به ثمر رساند ( بیشتر از هرکسی جز مسی) اما با اولین نشانه های افت دمبله، والورده او را کنار گذاشت.اما مالکوم، به نظر می رسد والورده به کلی فراموش کرده بارسلونا با مالکوم هم قرارداد دارد.

چیزی که این اصرار والورده بر استفاده نکردن از این دو بازیکن را خنده دار میکند نتایج این روز های بارسلوناست، شما برای نتیجه گرفتن به بازیکنانی جوان، سرعتی و با توانایی حمل توپ بالا احتیاج دارید.همچنین زمانی که بازی گره خورده باید از بازیکنان گره گشا و گل زن استفاده کنید، دمبله در مقابل سویا در سوپر کاپ موفق به گلزنی شد و دو گل حیاتی در بازی های خارج از خانه بارسلونا در مقابل وایادولید و سوسیداد به ثمر رساند.شاید والورده باید بیشتر حواسش به نیمکت تیمش باشد.

 

همانطور که که گفتیم سوارز بهتر است در مقابل سویا تعویض شود و در مقابل اینتر هم به عنوان نیمکت نشین به زمین بیاید، و اگر والورده به مهره های مناسب برای جایگزینی فکر می کند بهترین گزینه هارا پیش روی دارد.

منبع : squawka

 

 

به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *